Przejdź do treści

Rzetelne informacje o szczepieniach ochronnych.

Rzetelne informacje o szczepieniach ochronnych.

Mając na uwadze złożony w ostatnich dniach do Sejmu obywatelski projekt ustawy, zakładający dobrowolność szczepień ochronnych w Polsce, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przypomina, że rzetelne i wiarygodne informacje na temat szczepień ochronnych w Polsce są dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, a także na stronach internetowych Wojewódzkiej i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych Województwa Mazowieckiego.

Szczepienia ochronne są najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony dziecka przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Nowoczesne szczepionki są dobrze tolerowane, a efekty uboczne występują rzadko.

Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych, a szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Główny Inspektorat Sanitarny oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny na swoich stronach internetowych publikują szeroki zakres informacji o szczepieniach oraz chorobach, przeciw którym stosujemy profilaktykę. Kampania informacyjna Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod hasłem „Zaszczep w sobie chęć szczepienia” jest dostępna także poprzez media społecznościowe – Facebook. Portal „Szczepienia info” jest prowadzony przez NIZP-PZH we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii. Wskazana strona internetowa stanowi bazę wiadomości, z którego każdy zainteresowany pacjent, rodzic, lekarz może pozyskać wiedzę na temat szczepień. Portal posiada akredytację Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), dzięki czemu został dodany do listy wiarygodnych i zaufanych stron internetowych, które promują wiedzę o szczepieniach w sposób rzetelny.

Stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie stosowania szczepionek w praktyce medycznej:

https://www.gov.pl/documents/292343/436711/2535_00165.pdf/84a4a86c-07aa-3829-8015-2511fb05ea00

Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie szczepień ochronnych:

https://www.gov.pl/zdrowie/stanowiska-w-sprawie-szczepien-ochronnych

Oświadczenie Rady Naukowej Instytutu Matki i Dziecka w sprawie szczepień ochronnych:

https://www.gov.pl/documents/292343/436711/IMD_oswiadczenie_RN_IMiDz_w_sparwie_szczepie%C5%84.pdf/ccead2ed-5f76-115c-7922-9ba306097b08

Stanowisko Rzecznika Praw Dziecka w sprawie szczepień ochronnych:

http://brpd.gov.pl/aktualnosci-wystapienia-generalne/wiedza-o-szczepieniach-jest-niezbedna

 

(jn)

Wróć