Przejdź do treści

Komunikat PWIS w Warszawie nt. wystąpienia zachorowań na odrę w województwie mazowieckim. Stan na 30 listopada.

Komunikat PWIS w Warszawie nt. wystąpienia zachorowań na odrę w województwie mazowieckim. Stan na 30 listopada.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przedstawia aktualne informacje dot. zgłoszonych przez lekarzy do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych podejrzeń
lub zachorowań na odrę w województwie mazowieckim w okresie od 10 października do 30 listopada 2018 r.:

W ww. okresie zgłoszono do inspekcji sanitarnej ogółem 93 przypadki podejrzeń lub zachorowań na odrę (13 - w październiku i 80 – w okresie od 1 do 30 listopada 2018 r.). W 22 przypadkach wykluczono zachorowanie na odrę na podstawie przeprowadzonych badań.

Z powyższego wynika, że obecnie mamy stwierdzonych 71 zachorowań na odrę lub przypadków będących w trakcie weryfikacji. Wśród osób, które zachorowały od października 2018 r było 45 dorosłych i 26 dzieci, w tym 8 dzieci w wieku do 3 lat. 46 osób, tj. prawie 65% nie było szczepionych przeciwko odrze, pozostali to głównie osoby szczepione 1 dawką.

W ostatnim tygodniu tj. od 24 do 30.11.2018 r. zarejestrowano 14 nowych przypadków podejrzeń/zachorowań na odrę w powiatach: warszawskim – 9 zachorowań, wołomińskim – 2, pruszkowskim – 1, garwolińskim – 1, legionowskim – 1.

Osoby, które zachorowały, to dzieci w wieku od 1 roku i 5 miesięcy do 16 lat (4 osoby) oraz dorośli w wieku 23 - 48 lat (10 osób). Wśród chorych 4 osoby nie były szczepione przeciwko odrze.

W ubiegłym tygodniu w województwie mazowieckim nie odnotowano ognisk epidemicznych zachorowań na odrę.

W wyniku dochodzeń epidemiologicznych prowadzonych przez organy inspekcji sanitarnej dotychczas zaszczepiono 667 osób, które były narażone na styczność z osobą chorą lub podejrzaną o zachorowanie na odrę.

Wszystkie zgłoszenia są weryfikowane i przekazywane w meldunkach dwutygodniowych do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), który publikuje dane krajowe na stronie: www.http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html

W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych, w każdym przypadku zgłoszenia podejrzenia lub zachorowania na odrę prowadzone są działania mające na celu ustalenie osób
z kontaktu z chorym, określenie statusu uodpornienia tych osób oraz weryfikację laboratoryjną przypadku. Nieuodpornione osoby z otoczenia chorego na odrę są kierowane przez inspekcję sanitarną na szczepienia z nadzoru.

Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie nie prowadzą w swoich siedzibach kwalifikacji medycznej pacjentów do szczepień oraz nie wykonują szczepień. W tym celu zostały wyznaczone w każdym powiecie punkty szczepień.

Szybkość i skuteczność wdrożenia działań przez inspekcję sanitarną jest uzależniona
od niezwłocznego zgłaszania podejrzeń/zachorowań na odrę przez lekarzy, do których trafiają pacjenci.

Bieżące szczegółowe informacje na temat zgłoszonych w październiku i listopadzie przypadków zachorowań oraz podejmowanych czynności przeciwepidemicznych posiadają państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni w Pruszkowie, Warszawie, Piasecznie, Żyrardowie, Grójcu, Grodzisku Mazowieckim, Mławie, Otwocku, Kozienicach, Mińsku Mazowieckim, Sochaczewie, Garwolinie, Wołominie, Legionowie i powiecie warszawskim zachodnim.

(at, rg,ad, jn)

Wróć