Grypa w odwrocie na Mazowszu

Grypa w odwrocie na Mazowszu

Stan na 9 marca 2017 r.
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie prezentuje bieżące dane za okres od 23 lutego do 7 marca 2017 r. włącznie. To informacje zebrane na podstawie meldunków epidemiologicznych z poszczególnych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które otrzymują dane z przychodni i ośrodków zdrowia.
Systematycznie spada liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne na Mazowszu.
Szczyt zachorowań w obecnym sezonie przypadł na koniec stycznia, kiedy to w ostatnim tygodniu na Mazowszu zarejestrowano 57 855 przypadków.
Liczba zarejestrowanych zachorowań w Warszawie w okresie od 23 lutego do 7 marca2017 r. to łącznie 8 474 osoby.
Na całym Mazowszu w tym okresie zarejestrowano łącznie 44 681 zachorowań (odpowiednio: 25 033 w ostatnim tygodniu lutego i 19 648 w pierwszym tygodniu marca).
Wydaje się, że najwyższy poziom zachorowań już za nami. Od początku lutego liczba rozpoznań infekcyjnych spada. Szczyt zachorowań na infekcję górnych dróg oddechowych ma miejsce wtedy, gdy do zwykłych sezonowych przeziębień dołączają liczne zachorowania na grypę. Zazwyczaj najwyższy poziom zachorowań obserwujemy w lutym i marcu – w tym sezonie rozpoczął się on już w grudniu, a styczeń, pod względem zachorowań na grypę i infekcji sezonowych, był miesiącem rekordowym.

Choć liczba zachorowań spada, to sezon infekcyjny nadal trwa – dlatego warto stosować się do zaleceń lekarzy i w sposób szczególny zadbać o swoje zdrowie. W czasie zwiększonej liczby zachorowań należy unikać zatłoczonych miejsc, a także bliskiego kontaktu z osobami chorymi. W domu koniecznie trzeba wietrzyć regularnie pomieszczenia. W czasie pracy należy pamiętać, żeby nie dotykać rękami nosa, ust i oczu. Jeśli kichamy lub kaszlemy, zasłaniajmy usta i nos przedramieniem, a nie dłonią.
(jn)

Wróć