Przejdź do treści

Aktualna sytuacja epidemiologiczna grypy sezonowej w województwie mazowieckim.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna grypy sezonowej w województwie mazowieckim.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie podaje informacje o zgłoszonych przypadkach zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne w trzecim tygodniu stycznia 2019 r. (16 - 22 stycznia):

  • na terenie Mazowsza zgłoszono i zarejestrowano 23 580 przypadków. W tym 63 osoby hospitalizowano, głównie z objawami ze strony układu oddechowego;
  • na terenie Warszawy zgłoszono i zarejestrowano 1 570 przypadków.

To zebrane informacje na podstawie meldunków epidemiologicznych z poszczególnych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które otrzymują dane z przychodni i ośrodków zdrowia.

Łącznie na Mazowszu od 1 do 22 stycznia 2019 r. odnotowano 74 925 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne a w Warszawie – 7 212 przypadków.

W porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku – zgłoszonych przypadków obecnie jest mniej, gdyż w pierwszych trzech tygodniach 2018 r. w woj. mazowieckim zgłoszono 83 014 przypadków a w Warszawie – 15 363 przypadki zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Styczeń to początek tzw.: szczytu zachorowań, który przypada zawsze na pierwsze trzy miesiące roku.

Najskuteczniejszą ochroną przeciw grypie, jak i niebezpiecznym powikłaniom pogrypowym, takim jak zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zawały serca czy udar mózgu są szczepienia ochronne. Zaleca się je wszystkim osobom które chcą uniknąć zachorowania, nie mają przeciwwskazań do szczepienia i ukończyły 6 miesiąc życia.

W okresie infekcji należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, omijać duże skupiska ludzi oraz myć ręce: wirusy są na poręczach w autobusach czy na klamkach.

W Polsce w ostatnich sezonach epidemicznych liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę przekracza corocznie kilka milionów.

(jn, at)

Wróć