Przejdź do treści

Aktualna sytuacja epidemiologiczna grypy sezonowej w województwie mazowieckim 1-8.03.2019r.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna grypy sezonowej w województwie mazowieckim 1-8.03.2019r.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie podaje informacje o zgłoszonych przypadkach zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne w okresie 1-8 marca 2019 r.:

  • na terenie Mazowsza zgłoszono i zarejestrowano 27 481 przypadków, w tym 94 osoby hospitalizowano, w zdecydowanej większości z objawami ze strony układu oddechowego (93 osoby);
  • na terenie Warszawy zgłoszono i zarejestrowano 1 746 przypadków.

W omawianym okresie odnotowano 2 zgony powodu grypy. Osoby w grupie wiekowej 55 – 65 lat. Przyczyną zgonów była grypa z powikłaniami – zapaleniem płuc.

To zebrane informacje na podstawie meldunków epidemiologicznych z poszczególnych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które otrzymują dane z przychodni i ośrodków zdrowia.

Łącznie na Mazowszu od 1 stycznia do 28 lutego 2019 r. odnotowano 262 855 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne a w Warszawie – 24 973 przypadki.

Najskuteczniejszą ochroną przeciw grypie, jak i niebezpiecznym powikłaniom pogrypowym, takim jak zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zawały serca czy udar mózgu są szczepienia ochronne. Zaleca się je wszystkim osobom które chcą uniknąć zachorowania, nie mają przeciwskazań do szczepienia i ukończyły 6 miesiąc życia.

W Polsce w ostatnich sezonach epidemicznych liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę przekracza corocznie kilka milionów. (sw, jn)

Wróć