Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

100-lecie Służb Sanitarnych w Polsce – konferencja jubileuszowa w Szydłowcu.

W dniu 15 listopada 2019 r. Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uczestniczył w konferencji zorganizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szydłowcu, która uczciła w ten sposób 100-lecie Służb Sanitarnych w Polsce oraz 65-lecie powstania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szydłowcu.

Czytaj więcej

W dniu 18 listopada w całej Europie obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA). Został on ustanowiony przez Komisję Europejską w 2008 roku.

Celem tej inicjatywy jest propagowanie odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, a także zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia jest zjawisko antybiotykooporności. Niewłaściwe stosowanie i nadużywanie antybiotyków prowadzą do powstawania i rozprzestrzenianiem się bakterii antybiotykoopornych. Należy pamiętać, że antybiotyki działają tylko na bakterie, nie leczą chorób wirusowych: przeziębienia, grypy, ostrych zapaleń gardła i oskrzeli.

Czytaj więcej

Zmiana przepisów dot. importu żywności pochodzenia niezwierzęcego.

Od dnia 14 grudnia 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące importu żywności z państw trzecich. Na tej podstawie obowiązkowo będzie stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY – TRACES-NT przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Państwowych Granicznych Inspektorów Sanitarnych) oraz importerów żywności.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Zapalenia Płuc.

Ostra infekcja dolnych dróg oddechowych może prowadzić do groźnych powikłań,
a nawet do śmierci. Najbardziej narażone są dzieci poniżej 5. roku życia. Dlatego tak ważne jest zapobieganie tej chorobie. To jeden z głównych tematów podejmowanych z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Zapalenia Płuc (ang. World Pneumonia Day). Ustanowiony został w 2009 roku przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci (ang. Global Coalition Against Child Pneumonia), przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF.

Czytaj więcej

Pożegnanie Wojewody Mazowieckiego z przedstawicielami służb zespolonych.

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wziął udział w uroczystym pożegnaniu ustępującego Wojewody Mazowieckiego. Zdzisław Sipiera w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i żegna się z Urzędem. Spotkanie stało się okazją do podsumowania wspólnej pracy Wojewody i służb zespolonych na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców województwa mazowieckiego.

Czytaj więcej