Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

Konferencja jubileuszowa „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”.

W dniach 26-27 listopada 2018 r. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie wraz z państwowymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi województwa mazowieckiego uczestniczył w 25. jubileuszowej konferencji pn. "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie". Dwudniowe spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele wielu podmiotów pracujących na rzecz ludzi zmagających się z problemem zakażenia HIV otworzyła sesja poświęcona podsumowaniu współpracy Krajowego Centrum ds. AIDS z Państwową Inspekcją Sanitarną w realizowaniu Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

Czytaj więcej

„Better Training for Safer Food” – warsztaty merytoryczne Komisji Europejskiej.

W dniach 20-23 listopada 2018 r. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie wraz z pracownikiem Oddziału Nadzoru Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia i Kosmetyków WSSE w Warszawie uczestniczył w merytorycznym szkoleniu z cyklu Better Training for Safer Food pt. „Preparedness and Management of Food-borne Outbreaks”, organizowanym przez Komisję Europejską w Barcelonie.

Czytaj więcej

Kolejna odsłona kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS pod hasłem: #mamczasrozmawiac.

W piątek 23 listopada ruszyła kolejna odsłona kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS pod hasłem: #mamczasrozmawiac (https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl/). Kampania edukacyjna „Mam czas rozmawiać” pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie.

Czytaj więcej

19 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Toalet.

U niektórych osób to święto wywoła na twarzy uśmiech politowania lub kpiny. Tymczasem dla epidemiologów i wszystkich, którzy na co dzień zajmują się ochroną zdrowia i zapewnianiem właściwych standardów sanitarno-higienicznych dla ludzi, ten dzień dedykowany jest jednemu z najmądrzejszych wynalazków ludzkości. Twórcy i budowniczowie kanalizacji w miastach i całych regionach świata przyczynili się do uchronienia milionów ludzi przed śmiertelnymi chorobami i przed życiem w warunkach urągających godności.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Rzucania Palenia - 15 listopada 2018

Apel Fundacji „Promocja Zdrowia” z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

 

W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęliśmy w Polsce niezwykły postęp w walce z chorobami odtytoniowymi [1]. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk [2]. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły również zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) [1]. U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka płuca spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę [3].

 

Czytaj więcej