Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

22 listopada rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS. Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał, a myślą przewodnią jest zachęcanie Polaków do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV!

Czytaj więcej

Światowy Dzień Rzucania Palenia 21 listopada 2019 r.

Każdego roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Czytaj więcej

100-lecie Służb Sanitarnych w Polsce – konferencja jubileuszowa w Szydłowcu.

W dniu 15 listopada 2019 r. Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uczestniczył w konferencji zorganizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szydłowcu, która uczciła w ten sposób 100-lecie Służb Sanitarnych w Polsce oraz 65-lecie powstania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szydłowcu.

Czytaj więcej

W dniu 18 listopada w całej Europie obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA). Został on ustanowiony przez Komisję Europejską w 2008 roku.

Celem tej inicjatywy jest propagowanie odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, a także zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia jest zjawisko antybiotykooporności. Niewłaściwe stosowanie i nadużywanie antybiotyków prowadzą do powstawania i rozprzestrzenianiem się bakterii antybiotykoopornych. Należy pamiętać, że antybiotyki działają tylko na bakterie, nie leczą chorób wirusowych: przeziębienia, grypy, ostrych zapaleń gardła i oskrzeli.

Czytaj więcej

Zmiana przepisów dot. importu żywności pochodzenia niezwierzęcego.

Od dnia 14 grudnia 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące importu żywności z państw trzecich. Na tej podstawie obowiązkowo będzie stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY – TRACES-NT przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Państwowych Granicznych Inspektorów Sanitarnych) oraz importerów żywności.

Czytaj więcej