Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

W dniach 20-24 stycznia 2020 r. trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Przypominamy, że regularne wykonywanie badań cytologicznych pozwala wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium (przedrakowym).

Wiedzę o profilaktyce raka szyjki macicy przekazujemy na terenie 38 powiatów województwa mazowieckiego, w trakcie realizacji wojewódzkiego programu edukacyjnego "Wybierz życie - Pierwszy krok".

Czytaj więcej

Informacja dot. przypadków zachorowań na zapalenie płuc wywołane nowym typem koronawirusa 2019-nCoV w Chinach.

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przedstawia informacje dotyczące zachorowań na infekcje dróg oddechowych wywołanych nowym typem koronawirusa pochodzącym z Chin.

Czytaj więcej

Państwowa Inspekcja Sanitarna - największa instytucja zdrowia publicznego.

Czym zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna? Jakie są cele i działania naszej instytucji? Czemu warto znać nasze kompetencje?

O tym dowiecie się Państwo, oglądając film przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dbamy o bezpieczeństwo we wszelkich aspektach życia, pracy i wypoczynku człowieka.

Czytaj więcej

Światowy Dzień AIDS – 1 grudnia.

1 grudnia każdego roku obchodzimy Światowy Dzień AIDS (ang. World AIDS Day) ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Dzień ma przypominać ludziom o wciąż nie zwalczonej epidemii i szerzyć wiedzę na jej temat.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami jest kokardka w kolorze czerwonym, zaprojektowana w latach 80-tych XX wieku w USA. Znak ma kształt odwróconego „V” (victory) – co ma podkreślać, że wirus jest wciąż niepokonany. Czerwony kolor symbolizuje krew i miłość.

Zagrożenie wirusem HIV zostało wpisane przez Światową Organizację Zdrowia na listę 10 największych zagrożeń dla zdrowia w roku 2019.

Czytaj więcej

„Szczepienia ochronne i nowe zagrożenia epidemiologiczne" konferencja w Ostrowi Mazowieckiej.

W dniu 19 listopada 2019 r. dr n. med. Krzysztof Skórczewski, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uczestniczył w konferencji pt. „Szczepienia ochronne i nowe zagrożenia epidemiologiczne” zorganizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Wraz z nim udział w spotkaniu wzięło blisko 150 przedstawicieli podmiotów leczniczych, placówek oświatowo – wychowawczych, samorządów miasta i powiatu ostrowskiego oraz pracowników Inspekcji Sanitarnej.

Czytaj więcej