Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

Życzenia wielkanocne.

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
wraz z pracownikami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie
życzą Państwu, aby nadchodzące Święta Wielkanocne były czasem radości i nadziei,
a chwile spędzone w gronie najbliższych dodawały otuchy
i pozwalały przezwyciężyć wszystkie trudności.

Czytaj więcej

Obowiązek zasłaniania ust i nosa!

Wiele osób dzwoniących na infolinię Mazowieckiego Państwowego inspektora Sanitarnego pyta właśnie o maseczki: jakie maseczki są najskuteczniejsze? jak je prawidłowo zakładać i zdejmować? jak utylizować? co zrobić, gdy nie możemy maseczki zakupić w aptece? Czy zakrywanie ust i nosa chustą lub szalikiem ma w ogóle sens?

Czytaj więcej

Statystyka zgonów na Mazowszu - odpowiedź Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na wypowiedź Prezydenta m.st. Warszawy

Reagując na wypowiedź Prezydenta m.st. Warszawy, pana Rafała Trzaskowskiego w programie telewizyjnym "Fakty po Faktach" w TVN24 w dniu 8 kwietnia br. dotyczącej statystyki zgonów związanych z COVID-19, 

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że informacje o zgonach są raportowane przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych właściwych terenowo dla obszaru działania na podstawie zgłoszeń przekazanych przez lekarzy stwierdzających zgon na druku ZLK-5.

Czytaj więcej

Bezpieczne zakupy przed świętami.

Stojący w sklepie pusty wózek sklepowy.

W związku z czasem wzmożonych przygotowań do Świąt Wielkanocnych, przypominamy zasady i ograniczenia, które pozwolą nam na bezpiecznie zakupy.

  • Działalność handlową w galeriach handlowych mogą prowadzić jedynie branże: spożywcza, kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania), artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów remontowo-budowlanych, prasowa, artykułów dla zwierząt, paliw.
  • W galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.
  • Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie są 3 kasy, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 9 klientów.
  • W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
  • Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. „godzin dla seniora”.
  • Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin (10:00-12:00) będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.
  • Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
  • Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.
  • W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Czytaj więcej

Produkty biobójcze wykazujące działanie wirusobójcze.

Na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod linkiem:

http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

zamieszczony jest wykaz produktów biobójczych wykazujących działanie wirusobójcze. Produkty mogą być stosowane zarówno do użytku prywatnego, jak i w miejscach użyteczności publicznej.

Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo stosowania w/w środków, które mogą wywierać szkodliwe działanie np. drażniące błony śluzowe, zwłaszcza dróg oddechowych (co jest szczególnie istotne w kontekście SARS-CoV-2).

Czytaj więcej