Aktualności

Archiwum aktualności

Wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie informuje, że:

W roku bieżącym w województwie mazowieckim identycznie jak w Polsce i w Europie obserwowany jest wielokrotny wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A  (WZW typu A).

Czytaj więcej

Fontanny podziwiajmy z daleka!

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne osób przebywających w sąsiedztwie fontann, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, zwraca uwagę na zagrożenia zdrowotne, jakie mogą czyhać na osoby zachowujące się w niewskazany sposób w ich otoczeniu.

Czytaj więcej

Półmetek wakacji. Zestawienie zarejestrowanych w lipcu 2017 r. zachorowań na wybrane jednostki chorobowe na terenie województwa mazowieckiego.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przedstawia dane dotyczące zachorowań najczęściej występujących latem.

Najpowszechniejszymi są oczywiście zatrucia pokarmowe. Wśród zarejestrowanych w lipcu na terenie województwa ognisk epidemicznych najczęściej zdarzały się tzw.: domowe, ale także takie, gdzie na salmonelozę zachorowała znaczna liczba osób uczestnicząca w przyjęciach rodzinnych (wesela czy chrzciny). Łącznie zarejestrowano 178 przypadków salmonellozy (ogniska epidemiczne w Radomiu, Warszawie, Płońsku i Żyrardowie). 3 osoby (matka i dwóch synów) trafiło do szpitala w wyniku zatrucia grzybami (Garwolin). Znaleziona w badaniu laboratoryjnym amanityna wskazuje, że prawdopodobnie rodzina zatruła się muchomorem sromotnikowym.

Czytaj więcej

Patent na bezpieczne wakacje 2017

Główny Inspektor Sanitarny w przeddzień rozpoczynających się wakacji podaje w pigułce garść przydatnych informacji, które warto zapamiętać i stosować wedle potrzeby:

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą.

Czytaj więcej

Finał Wojewódzki 27. Festiwalu Piosenki o Zdrowiu

Dnia 9 czerwca 2017 r. o godz. 10.00 w Centrum Kultury i Sztuki. Scena Teatralna
im. A. Meżeryckiego przy ulicy Świrskiego 31 w Siedlcach odbył się 27. Finał Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Organizatorami Festiwalu są: Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
w Warszawie – Pani Maria Pawlak oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Siedlcach – Pani Jolanta Kowalska. Współorganizatorem Festiwalu jest Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

Czytaj więcej