Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

19 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Toalet.

U niektórych osób to święto wywoła na twarzy uśmiech politowania lub kpiny. Tymczasem dla epidemiologów i wszystkich, którzy na co dzień zajmują się ochroną zdrowia i zapewnianiem właściwych standardów sanitarno-higienicznych dla ludzi, ten dzień dedykowany jest jednemu z najmądrzejszych wynalazków ludzkości. Twórcy i budowniczowie kanalizacji w miastach i całych regionach świata przyczynili się do uchronienia milionów ludzi przed śmiertelnymi chorobami i przed życiem w warunkach urągających godności.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Rzucania Palenia - 15 listopada 2018

Apel Fundacji „Promocja Zdrowia” z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

 

W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęliśmy w Polsce niezwykły postęp w walce z chorobami odtytoniowymi [1]. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk [2]. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły również zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) [1]. U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka płuca spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę [3].

 

Czytaj więcej

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach - 12-18 listopada 2018r.

W dniach 12-18 listopada br. obchodzimy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Jednocześnie co roku w dniu 18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy
o Antybiotykach.

Głównym przesłaniem tych obchodów jest wezwanie do racjonalnego stosowania antybiotyków zarówno wśród społeczeństwa, jak i profesjonalistów medycznych.

Czytaj więcej

Odra - pytania i odpowiedzi

Co to za choroba?

Odra to bardzo zaraźliwa choroba wirusowa wywołana przez RNA wirusa z rodziny Paramyxoviridae.
Szacuje się, że w populacji nie szczepionej tzn. podatnej na zachorowanie jeden chory zaraża średnio aż 12-18 osób.

Czytaj więcej

„Niepodległa do Hymnu” – zaproszenie do wspólnego zaśpiewania hymnu państwowego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Główny Inspektor Sanitarny zaprasza pracowników i wszystkich sympatyków państwowej inspekcji sanitarnej do włączenia się w wyjątkową akcję „NIEPODLEGŁA do Hymnu”, organizowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.

Czytaj więcej