Aktualności

Archiwum aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Leśne inspiracje"

W dniu 5 września 2017 r. nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu fotograficznego pod hasłem „Leśne inspiracje”, zorganizowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie we współpracy z Lasami Państwowymi. 

Czytaj więcej

Wystawa Grzybów "Poznaj Grzyby - Unikniesz Zatrucia"

W dniach od 13 do 29 września 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 82 prezentowana będzie wystawa pt. "Poznaj Grzyby - Unikniesz Zatrucia". 

Czytaj więcej

Wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie informuje, że:

W roku bieżącym w województwie mazowieckim identycznie jak w Polsce i w Europie obserwowany jest wielokrotny wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A  (WZW typu A).

Czytaj więcej

Fontanny podziwiajmy z daleka!

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne osób przebywających w sąsiedztwie fontann, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, zwraca uwagę na zagrożenia zdrowotne, jakie mogą czyhać na osoby zachowujące się w niewskazany sposób w ich otoczeniu.

Czytaj więcej

Półmetek wakacji. Zestawienie zarejestrowanych w lipcu 2017 r. zachorowań na wybrane jednostki chorobowe na terenie województwa mazowieckiego.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przedstawia dane dotyczące zachorowań najczęściej występujących latem.

Najpowszechniejszymi są oczywiście zatrucia pokarmowe. Wśród zarejestrowanych w lipcu na terenie województwa ognisk epidemicznych najczęściej zdarzały się tzw.: domowe, ale także takie, gdzie na salmonelozę zachorowała znaczna liczba osób uczestnicząca w przyjęciach rodzinnych (wesela czy chrzciny). Łącznie zarejestrowano 178 przypadków salmonellozy (ogniska epidemiczne w Radomiu, Warszawie, Płońsku i Żyrardowie). 3 osoby (matka i dwóch synów) trafiło do szpitala w wyniku zatrucia grzybami (Garwolin). Znaleziona w badaniu laboratoryjnym amanityna wskazuje, że prawdopodobnie rodzina zatruła się muchomorem sromotnikowym.

Czytaj więcej