Przejdź do treści

Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020.

Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020.

Dr n. med. Krzysztof Skórczewski, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w poniedziałek rano wziął udział w uroczystej wojewódzkiej inauguracji nowego roku szkolnego 2019/2020, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Miry Zimińskiej - Sygietyńskiej w Pruszkowie. W spotkaniu z uczniami, nauczycielami i rodzicami uczestniczyli ponadto szef rządu - Premier Mateusz Morawiecki, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska oraz Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Stanisław Makuch.

-"Tak, jak Google nie zastąpi wam wiedzy, nauczyciela, tak Facebook nie zastąpi wam przyjaciół, koleżanek, kolegów, których poznajecie w szkole - pamiętajcie, że to szkoła jest tym podstawowym miejscem, gdzie rodzi się wiedza" - mówił do uczniów szkoły podstawowej w Pruszkowie premier Mateusz Morawiecki.

Kalendarz roku szkolnego 2019/2020 przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową - na Boże Narodzenie - od 23 grudnia 2019 do 2 stycznia 2020 r. oraz wiosenną - na Wielkanoc - od 9 do 14 kwietnia 2020 r. Ferie zimowe w województwie mazowieckim odbędą się w dniach 10 – 23 lutego 2020 r.

Wszystkim uczniom i zespołom nauczycieli w województwie mazowieckim życzymy w rozpoczynającym się nowym roku szkolnym wielu sukcesów, radości i zadowolenia z wyzwań, jakie przyniesie.

Jednocześnie przypominamy uczniom i rodzicom, że najlepsze wyniki w nauce idą w parze ze zdrowym stylem życia. Niezwykle ważne w życiu codziennym ucznia jest więc racjonalne i zdrowe odżywianie, uwzględniające zapotrzebowanie organizmu na wszelkie pełnowartościowe składniki.

Zdrowy styl życia to również utrzymanie systematycznej, wszechstronnej aktywności fizycznej. Nie warto pochopnie rezygnować z udziału w zajęciach gimnastycznych w szkole.

Dla młodych organizmów istotna jest higiena życia codziennego, stosowna ilość snu/odpoczynku, umożliwiająca regenerację oraz uniezależnienie od wszelkiego rodzaju używek, np. brania narkotyków, palenia papierosów, picia kawy, bądź alkoholu w nadmiernych ilościach, nadużywania leków, czy też innych środków psychotropowych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna w trosce o zdrowie najmłodszych obywateli realizuje szereg inicjatyw edukacyjnych, w tym m.in. ogólnopolski program edukacyjny „Trzymaj Formę!” – największy tego typu program w Unii Europejskiej. A wkrótce do szkół wprowadzony zostanie pakiet informacyjno-edukacyjny pt. „Nowe narkotyki – czym są i jak działają”.

(jn)

Wróć