Przejdź do treści

Wizyty w solariach tylko dla pełnoletnich

Wizyty w solariach tylko dla pełnoletnich

Nowa ustawa regulująca korzystanie z solariów już obowiązuje. Nawet 50 tys. zł kary może zapłacić właściciel salonu z lampami UV za oferowanie usługi nieletniemu. Kontrole Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawdzą respektowanie nowego prawa.

16 lutego br. weszła w życie Ustawa z dn. 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Zgodnie z jej treścią, właścicieli salonów piękności oferujących usługę opalania za pomocą lamp UVA i UVB obowiązuje:

•    zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia;

•    nakaz zamieszczania w miejscach, gdzie są solaria informacji o ryzyku związanym z korzystania z nich;

•    nakaz umieszczania w miejscu udostępniania solarium czytelnych i widocznych informacji o zakazie korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie
     oraz informacji o ryzyku związanym z opalaniem się w nich.

Wielkość, wzór i sposób umieszczenia tych informacji oraz dokładną ich treść określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 18 stycznia 2018 r. Informacje muszą być umieszczone w miejscu widocznym, na wysokości umożliwiającej ich swobodne odczytanie przez klientów solariów.

Ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lekarzy dermatologów i onkologów, którzy wskazują na odnotowywany od kilku lat stały wzrost zachorowań na raka skóry u coraz młodszych pacjentów. Stosowane w solariach promieniowanie UVA i UVB ma działanie rakotwórcze i jest szczególnie niebezpieczne dla delikatnej skóry dzieci i nastolatków. Pod wpływem działania promieni UV łatwo może dochodzić do oparzeń, a także do wczesnych zmian DNA komórek skóry i powstawania mutacji, które mogą po latach przyjąć postać nowotworu. Teraz, dzięki wprowadzonym przepisom, lampy UV będą traktowane jak alkohol – dozwolone tylko dla dorosłych. Właściciele kabin i łóżek opalających muszą liczyć się z wysokimi karami, jeśli będą je oferować nieletnim. Państwowa Inspekcja Sanitarna za złamanie zakazu ma prawo nałożyć karę w wysokości od 1 do 50 tys. zł.

(jn)

Wróć