Przejdź do treści

Szczepienia przeciw meningokokom typu C

Szczepienia przeciw meningokokom typu C

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie informuje, że w placówkach POZ na terenie woj. mazowieckiego można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko meningokokom typu C.
Akcja szczepień prowadzona będzie w do 31 maja 2018 r.

Osoby zainteresowane powinny kontaktować się ze swoimi przychodniami, informacji udzielają także właściwe powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Meningokoki to bakterie wywołujące chorobę meningokokową, która może przybrać postać sepsy (ogólnoustrojowego, ciężkiego zakażenia przebiegającego z niewydolnością wielonarządową) lub meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba przenosi się drogą kropelkową, rozwija się bardzo szybko, jest obarczona wysoką śmiertelnością i poważnymi powikłaniami.
Meningokoki są szczególnie groźne dla małych dzieci. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do 5 lat oraz  nastolatków  i młodych dorosłych w wieku 16- 21 lat. Osoby dorosłe częściej są nosicielami bakterii i rzadziej prezentują pełnoobjawowy obraz zakażenia.

Więcej informacji na stronie internetowej szczepienia .info

http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/meningokoki/

Wróć