Szczepienia lekarzy przeciw pneumokokom – akcja Naczelnej Izby Lekarskiej z udziałem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie

Szczepienia lekarzy przeciw pneumokokom – akcja Naczelnej Izby Lekarskiej z udziałem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie

Dziś od rana w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbywają się dobrowolne publiczne szczepienia ochronne lekarzy, które zapowiedział i zainicjował Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz.
Dobrowolne szczepienia przeciw pneumokokom realizują pielęgniarki Sekcji Szczepień Ochronnych Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Szczepieniu poddała się także Maria Pawlak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie. Kwalifikacje do szczepienia przeprowadza Kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii WSSE w Warszawie, dr Anna Góralewska.
Do dzisiejszej akcji w stolicy zgłosiło się już ponad 100 lekarzy.
Wydarzenie zostało zainicjowane przez Prezesa NIL w odpowiedzi na wyemitowane w listopadzie w polskiej telewizji publicznej programy publicystyczne jawnie wspierające ruchy antyszczepionkowe. W otwartym liście do społeczeństwa, który został opublikowany w mediach, prezes Maciej Hamankiewicz wskazał negatywne skutki takich praktyk informacyjnych. Podkreślił jednostronność przekazu, którego celem było „wywołanie w społeczeństwie lęku przed szczepieniami”. Zaapelował do kolegów lekarzy, aby „zarówno każda choroba zakaźna, jak i wszystkie niepożądane odczyny poszczepienne były sumiennie zgłaszane do Inspekcji Sanitarnych tak, aby nikt nie miał wrażenia, że lekarze i dentyści zamiatają te kwestie pod dywan.”
Wszystkie zaszczepione osoby zostaną poddane dobrowolnie obserwacji w kierunku wystąpienia ewentualnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takowe wystąpią, lekarze złożą odpowiedni raport i opublikują go na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Wróć