Przejdź do treści

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach - 12-18 listopada 2018r.

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach - 12-18 listopada 2018r.

W dniach 12-18 listopada br. obchodzimy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Jednocześnie co roku w dniu 18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy
o Antybiotykach.

Głównym przesłaniem tych obchodów jest wezwanie do racjonalnego stosowania antybiotyków zarówno wśród społeczeństwa, jak i profesjonalistów medycznych.

Czym są antybiotyki? To leki, które mają zdolność zabijania bakterii lub hamowania ich wzrostu w celu leczenia zakażeń u ludzi, zwierząt, czasem roślin. Nie wszystkie antybiotyki działają na wszystkie bakterie. Istnieje ponad 15 różnych klas antybiotyków różniących się pomiędzy sobą strukturą chemiczną i działaniem przeciwbakteryjnym. Dany antybiotyk może być skuteczny względem jednego lub wielu gatunków bakterii.

Należy pamiętać, że antybiotyki nie są lekiem na zakażenia wywołane wirusami, typu przeziębienia lub grypa. Antybiotyki są skuteczne jedynie w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Decyzja o ich stosowaniu powinna zostać podjęta przez lekarza medycyny.

Przyjmowanie antybiotyków z niewłaściwych powodów, na przykład w celu leczenia przeziębienia lub grypy, nie przynosi pacjentowi żadnych korzyści. Wprost przeciwnie, może spowodować, że bakterie staną się odporne na podawane antybiotyki. Wówczas w sytuacji, gdy podanie antybiotyków będzie wskazane, może się okazać, że są one nieskuteczne.

Antybiotyki nie zapobiegają przenoszeniu wirusów pomiędzy ludźmi. Przyjmowanie ich w celach profilaktycznych nie ma sensu.

Baner z napisem: PAMIĘTAJ! Większość przeziębień oraz grypa wywołane są przez wirusy, przeciwko którym antybiotyki NIE DZIAŁAJĄ!

Antybiotyki często wywołują działania niepożądane, na przykład biegunkę. Jak bezpiecznie stosować antybiotyki i ograniczyć skutki uboczne, podpowie lekarz.

Nie należy zachowywać niewykorzystanych antybiotyków ani wykorzystywać je „na własną rękę”, bez wskazań lekarza. W przypadku otrzymania większej ilości dawek niż przepisana należy zapytać farmaceutę o sposoby postępowania z niewykorzystanym lekiem.

ZALECENIE! Stosuj antybiotyki odpowiedzialnie!

Antybiotyki tracą skuteczność w tempie, którego nie przewidywano jeszcze pięć lat temu. Dzieje się tak, ponieważ stosowanie antybiotyków powoduje, że bakterie stają się na nie oporne.

Jeśli będziemy nadal spożywać antybiotyki w niezmienionym tempie, Europa może stanąć w obliczu powrotu do epoki przedantybiotykowej, kiedy częste zakażenia bakteryjne, na przykład zapalenie płuc, mogły stanowić wyrok śmierci. Kiedy będziemy potrzebować antybiotyków w przyszłości, mogą one już być nieskuteczne.

 Informacja przygotowana na podstawie www.antybiotyki.edu.pl

Wróć