Przejdź do treści

4 października - Światowy Dzień Onkologii

4 października - Światowy Dzień Onkologii

Nowotwory to wielka grupa chorób. Na świecie traktuje się je jako choroby przewlekłe i uleczalne, jednak w Polsce cały czas zabijają. W naszym kraju notuje się 155 tysięcy zachorowań na nowotwory  i 93 tysiące zgonów rocznie z przyczyn onkologicznych. Najczęściej zmiany onkologiczne występują w płucach i oskrzelach (u mężczyzn)
i w gruczołach piersiowych (u kobiet). Nowotwory są drugą, zaraz po schorzeniach sercowo-naczyniowych, najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych.  
Gwarancją sukcesu w leczeniu choroby nowotworowej jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, funkcjonują specjalne programy przesiewowe, które pozwalają zdiagnozować chorobę w pierwszej fazie. Niestety, nawet w województwach z najwyższą zgłaszalnością, nie przekracza ona 40 procent w przypadku np. mammografii. Niezwykle ważne jest także obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.
Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia. Należy pamiętać, że zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomaga układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi. Ważne jest również unikanie dymu tytoniowego i spalin, co również wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowań.

Wróć