Przejdź do treści

12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

 

Pielęgniarka trzymająca strzykawkę z igłą, przygotowując się do zastrzyku.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek (IND ang. International Nurses Day) został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. W Polsce obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

12 maja 1820 roku urodziła się również Florence Nightingale - uznana za prekursorkę pielęgniarstwa. Brytyjka od młodzieńczych lat interesowała się nauką, zdrowiem i funkcjonowaniem szpitali. W 1860 roku założyła pierwszą świecką szkołę pielęgniarek The Nightingale Training School przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie. Wkrótce podobne placówki otwarto w USA, Kanadzie i Australii. Swoją wiedzą praktyczną dzieliła się w wielu publikacjach naukowych i podręcznikach. Pierwszy podręcznik pielęgniarstwa, napisany został właśnie przez Florence Nightingale i nosił tytuł Uwagi o pielęgniarstwie. Była doskonałą organizatorką oraz administratorką. Usprawniała pracę szpitali, dbając zarówno o poprawę opieki nad chorymi, jak i warunki sanitarne. Nieustannie szkoliła pielęgniarki, dbając o wysokie morale, dzięki czemu zawód pielęgniarki zyskał zaufanie społeczne, stając się misją i powołaniem.

Również dzisiaj pielęgniarstwo i położnictwo to zawody zaufania publicznego, w których szczególnie ważne są predyspozycje psychiczne i społeczne, empatia i oddanie.

Wszystkim pielęgniarkom i położnym, w tym trudnym czasie walki z pandemią koronawirusa, życzymy dużo zdrowia i wytrwałości!

Wróć