Przejdź do treści

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

1 grudnia tradycyjnie już, od 1988 roku, obchodzimy jako Światowy Dzień AIDS. Jest to okazja do przesłania znaku solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, a także przypomnienia sobie zasad profilaktyki dotyczącej HIV.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie oraz powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne na terenie województwa mazowieckiego w tym roku również aktywnie włączają się w obchody tego dnia.

W Polsce oficjalne dane* mówią o 22 038 zakażonych ogółem (z czego co najmniej 6 321 osób zostało zakażonych w związku z używaniem narkotyków) oraz 3 506 zachorowań na AIDS. 1 374 chorych zmarło.

Zakażenia nie dotyczą grup ryzyka, a raczej konkretnych zachowań ryzykownych. Niepokojącym jest fakt, że coraz więcej zakażeń przenosi się drogą kontaktów heteroseksualnych.

Aby czuć się bezpiecznie i zadbać o zdrowie swoje oraz swoich najbliższych, warto wykonać test w kierunku HIV. Wiedza o zakażeniu pozwala na wdrożenie skutecznej terapii, która podnosi jakość życia i wpływa na jego wydłużenie.

Testy można wykonać m.in. w Punktach Diagnostyczno – Konsultacyjnych: bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania. Aktualna lista PKD dostępna jest pod adresem www.aids.gov.pl/pkd. Na wynik czeka się od jednego do kilku dni.

 

Pełną informację nt. przebiegu testu w kierunku HIV można uzyskać w Telefonie Zaufania AIDS, nr 22 692 82 26 oraz 801 888 448

 

http://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl/

 

* Dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 lipca 2017 r. roku pobrane ze strony Krajowego Centrum ds. AIDS, opracowane na podstawie danych NIZP-PZH.

Wróć