Grypa 2017

Grypa 2017

Jak podaje Państwowy Zakład Higieny w okresie od 1 do 7 stycznia 2017 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 132.030 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 49,0 na 100 tys. ludności. Zgonów z powodu grypy nie odnotowano.
Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy grypy. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno-zimowym są wirusy grypy typu A i B.
W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.
Objawy kliniczne grypy
Nagłe pojawienie się objawów
 1. Gorączka najczęściej wysoka, ale u ok. 12% zakażonych gorączka nie występuje
 2. Dreszcze
 3. Bóle mięśniowe i stawowe
 4. Ból głowy, ból gardła
 5. Kaszel, katar
 6. W ok. 25-30% przypadków wymioty i biegunka częściej u dzieci i młodzieży
 7. Większość zachorowań przebiega łagodnie lub średnio-ciężko, a choroba ustępuje samoistnie po 5 – 7 dniach ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg.
Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań i hospitalizacji - najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych i inne, które zdarzają się u dzieci poniżej 2 roku życia, dorosłych w wieku 65 lat lub starszych, kobiet w ciąży oraz osób przewlekle chorych. Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1-0,5% (tzn. umiera 1-5 na 1000 osób, które zachorowały), przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 r.ż.
Tak jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy antybiotyki są nieskuteczne i leczenie jest głównie objawowe. Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych - uwaga: u dzieci poniżej 16 r.ż. nie należy stosować salicylanów. U małych dzieci niezwykle istotne jest nawadnianie i obniżanie gorączki, która może doprowadzić do wystąpienia drgawek gorączkowych. W przypadku osób należących do grup ryzyka lekarz może zadecydować o zastosowaniu leków antywirusowych (oseltamivir, zanamivir).
Osoby, u których występuje jeden lub więcej z opisanych objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, ból gardła, katar, dreszcze, poczucie ogólnego rozbicia - mogą być chore na grypę.
W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej zaleca się:
 1. Regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie.
 2. Unikanie kontaktu z osobami chorymi
 3. Zachowanie minimalnego dystansu 1 metra od osoby chorej, jeśli kontakt z nią jest konieczny.
 4. Maksymalne skracanie czasu pobytu wśród chorych
 5. Unikanie tłumu
 6. Częste mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekowanie zwłaszcza po kaszlu lub kichaniu. Preparaty na bazie alkoholu zmniejszają ilość wirusa na brudnych rękach, ale bardziej skuteczne jest mycie rąk wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund.
 7. Unikanie dotykania rękami oczu, nosa, ust.
 8. W przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu
 9. Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

Dodatkowe materiały:
1. Poradnik - obalamy mity grypowe. Fakty i mity.

Materiał przygotowany na podstawie informacji z PZH, GIS i WHO.

Wróć